Afyon Kültür Sanat
Hoşgeldiniz

 • DOLAR
  $2.567,2500
 • EURO
  $0,6377
 • ALTIN
  $36.329,3300
 • BIST
  1,1346
10. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’ne Geri Sayım

10. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’ne Geri Sayım

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından, 2011 yılında “Herkes İçin Adalet” düşüncesiyle ilki yapılan Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali on yaşında.

Festival bu yıl 20-26 Kasım tarihleri arasında çevrimiçi ortamda düzenlenecek. “Ben Masumum” temasıyla gerçekleşecek festivalin açılışı ise 19 Kasım Perşembe günü çevrimiçi törenle yapılacak. Açılışta Massoud Bakhshi’nin yönettiği “En Uzun Gece” (Yalda, a Night for Forgiveness) filmi gösterilecek.

Kültür Servisi’nin aktardığına göre, Festivalde Türkiye ve dünya sinemasından adalet temasına odaklanan filmler yer alacak. Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nda sekiz, Kısa Metraj Film Yarışması’nda ise on film yarışacak.

Adalet Terazisi bölümünde adalet temalı beş kısa film izleyiciyle buluşacak. Ayrıca kısa film yönetmenleriyle söyleşiler de yapılacak.

Film programının yanı sıra çeşitli ülkelerden 60 akademisyenin davet edildiği festivalde 100’e yakın sunum yapılacak. Akademik sunumlar her yıl olduğu gibi bu yıl da kitap hâline getirilecek.

Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nın yönetmen Leena Yadav’in başkanlığındaki seçici kurulunda yönetmen Ömür Atay, yönetmen Rodd Rathjen, film eleştirmeni Alin Taşçıyan ve oyuncu Tuba Ünsal yer alıyor.

Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması’nın oyuncu Ruth Gabriel başkanlığındaki seçici kurulu ise yönetmen Vuslat Saraçoğlu ve oyuncu Alican Yücesoy’dan oluşuyor.

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin her yıl verdiği onur ödülleri de belli oldu. Sinema Onur Ödülü Agnieszka Holland’a, Akademik Onur Ödülü Paulo Pinto de Albuquerque’ye, Sinemaya Katkı Ödülü ise Uğur İçbak’a değer görüldü.

Festival programına şuradan bakılabilir.

 

Kaynak: Kitap Eki 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM