Afyon Kültür Sanat
Hoşgeldiniz

 • DOLAR
  $4.078,0100
 • EURO
  $1,0971
 • ALTIN
  $62.523,7800
 • BIST
  1,1624
73. Locarno Film Festivali İptal Edildi

73. Locarno Film Festivali İptal Edildi

5-15 Ağustos tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 73. Locarno Film Festivali, koronavirüs salgını nedeniyle iptal edildi.

FilmLoverss’ın Variety’den aktardığı habere göre, temmuz ayında düzenlenmesi planlanan 55. Karlovy Vary Film Festivali’nin kısa süre önce iptal edilmesinin ardından dün de 73. Locarno Film Festivali’nin iptal edildiği duyuruldu.

Locarno Film Festivali tarafından yapılan açıklamada, bu yıl 5-15 Ağustos tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan festivalin İsviçre hükûmetinin salgın nedeniyle aldığı önlemler dolayısıyla iptal edildiği duyuruldu. Festival yönetimi bunun yerine bağımsız sinemayı desteklemek için bir girişim başlattı.

Sekiz bin kişilik açık hava sineması Piazza Grande ile sinemaseverlere eşsiz bir deneyim yaşatan Locarno Film Festivali, dünyanın dört bir yanından bağımsız yapımları izleyici ile buluşturarak bağımsız sinemaya büyük katkı sunuyor. Festivalin bu yıl aynı katkıyı sağlaması mümkün olmasa da, başlatılan bu yeni girişimle birlikte bu desteğin farklı bir şekilde sürdürülmesi planlanıyor.

“Locarno 2020 – For The Future of Films” adını taşıyan bu girişim kapsamında filmleri salgın nedeniyle sekteye uğrayan ve bu yüzden maddi kayba uğrayan yönetmenlere para ödülleri verilecek. Bir Özel Leopar ödülü uluslararası bir sinemacıya, bir Özel Leopar ödülü de İsviçreli bir sinemacıya verilecek. Ödüllerin sahipleri yönetmenlerden oluşan iki jüri tarafından belirlenecek.

Locarno aynı zamanda salgın nedeniyle kapılarını kapatmak zorunda kalan İsviçre’deki arthouse sinema salonlarına destek vermek için de ayrı bir girişim hazırlıyor.

 

Kaynak: Kitap Eki

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM