Afyon Kültür Sanat
Hoşgeldiniz

 • DOLAR
  $4.065,6400
 • EURO
  $1,0920
 • ALTIN
  $62.343,3900
 • BIST
  1,1625
‘Ara Güler Merhaba İzmir!’ sergisi çevrimiçi erişime açıldı

‘Ara Güler Merhaba İzmir!’ sergisi çevrimiçi erişime açıldı

Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi (AGAVAM) tarafından Ara Güler Müzesi işbirliğinde düzenlenen, duayen fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in, İzmir ve civarına ait daha önce hiç görülmemiş fotoğraflarından oluşan “Ara Güler Merhaba İzmir!” sergisi çevrimiçi erişime açıldı.

22 Şubat’ta İzmir’deki Arkas Sanat Merkezi’nde açılan ve 26 Temmuz’a kadar sürmesi planlanan sergi, koronavirüs salgınından dolayı ziyarete kapatılmıştı.

Sergi, Ara Güler’in ilk kez gün yüzüne çıkan İzmir fotoğraflarının yanı sıra gençlik yıllarında yaptığı edebi çalışmalar, doğup büyüdüğü ve yaşamı boyunca belgelediği ikonik İstanbul fotoğrafları ile ulusal ve uluslararası kültür-sanat dünyasından önemli isimlerin portreleri olmak üzere 711 eserden oluşuyor. Sanatçının dünya kamuoyuna tanıttığı Aphrodisias antik kenti, Nemrut ve Nuh’un Gemisi konulu fotoğrafları da sergide yer alıyor.

Arkas Sanat Merkezi Direktörü Müjde Unustası ve Doğuş Grubu Sanat Danışmanı Çağla Saraç’ın direktörlüğünü üstlendiği sergide, Ara Güler’in muhabir olarak defalarca ziyaret ettiği İzmir’in 1950-60-70 ve 80’li yıllara ait daha önce hiç sergilenmemiş fotoğraflarıyla birlikte İzmir çevresinde yer alan Agora, Efes, Bergama, Allianoi gibi antik kentlerin orijinal siyah beyaz karanlık oda fotoğrafları da ilk kez gün yüzüne çıkıyor.

Sergide, sanatçının kadrajından Nâzım Hikmet, Yaşar Kemal, Oğuz Atay gibi Türkiye edebiyatının önemli şair ve yazarlarına ait 100 adet portrenin yanı sıra “Yeryüzünde Yedi İz” serisinden Bertrand Russel, Tennessee Williams, Louis Aragon, William Saroyan, Marc Chagall, Salvador Dali ve Pablo Picasso’nun portreleri de sergileniyor.

Sergiyi sesli rehber eşliğinde üç boyutlu olarak ziyaret etmek için şuraya tıklanabilir.

 

Kaynak: Kültür Servisi 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM