Afyon Kültür Sanat
Hoşgeldiniz

 • DOLAR
  $3.215,4300
 • EURO
  $0,7603
 • ALTIN
  $42.179,1000
 • BIST
  1,1410
‘Aşk Bitti’ belgeseli Gezi’nin yıldönümünde erişime açıldı

‘Aşk Bitti’ belgeseli Gezi’nin yıldönümünde erişime açıldı

Brezilya’da Haziran 2013’te yaşanan protestolara, aynı dönemde Türkiye’de yaşanan Gezi Direnişi eylemlerinin gözünden bakan “Aşk Bitti” (Acabou o Amor) belgeseli, Gezi’nin yıldönümü kabul edilen 31 Mart’ta çevrimiçi erişime açıldı.

Yönetmenliğini Mert Kaya’nın, yapımcılığını Ariya Toprak ve Fikret Adaman’ın yaptığı 2017 yapımı belgesel, 14 Haziran’a dek şuradan izlenebilecek.

Brezilya’daki protestolarda dile getirilen “Aşk Bitti! Burası artık Türkiye olacak!” sloganının peşinden giden belgesel, São Paulo sokaklarını, meydanlarını, işgal evlerini; kısacası direnişin belleğinde yer etmiş mekânları görünür kılıyor. 2013 protestolarına, aynı dönemde Türkiye’de yaşanan Gezi Direnişi eylemlerinin gözünden bakan belgesel izleyiciyi farklı yaş, toplumsal cinsiyet grupları ve geçmişlerden gelen eylemcilerle tanıştırıyor.

İlkgösterimini 36. İstanbul Film Festivali’nde yapan belgesel, 10. Documentarist jürisi tarafından JvdK Yeni Yetenek Jüri Ödülü’ne değer görüldü.

Belgesel ekibi izleyicilere şöyle sesleniyor:

“Son yıllarda dünyanın dört bir yanında artan baskılar sokakla ilişkimizi yeniden şekillendirirken, COVID-19’un yarattığı hal, gördüğümüz bomboş sokak imajları belki de içine düştüğümüz kederi daha da güçlendiriyor. Biz de umudu bir kez daha Türkiye’nin, Brezilya’nın, dünyanın sokaklarının hafızasını geri çağırmakta buluyoruz. Bir yandan bir arada olduğumuzu ve olacağımızı hatırlamaya bir yandan da düşünmeye ve hayal etmeye ihtiyacımız olan bir zamandan geçiyoruz. ‘Aşk Bitti’yi daha önce izleyen ya da izlememiş dostlarımızla paylaşırken Gezi Parkı eylemlerinin ve Brezilya’nın Haziran eylemlerinin yıldönümü olan bugünlerde bu ihtiyaca katkı vermenin mutluluğunu yaşıyoruz. Birlikte kuracağımız gelecek güzel günlerin umuduyla!”

 

Kaynak: Kültür Servisi

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Aşk Bitti Belgesel

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM