Afyon Kültür Sanat
Hoşgeldiniz

 • DOLAR
  $4.065,6400
 • EURO
  $1,0920
 • ALTIN
  $62.343,3900
 • BIST
  1,1625
Çevrimiçi söyleşi: ‘İskendername’ye Özgün Bir Osmanlı Katkısı: Ahmedi’nin İskender ve Kaydafe Hikâyesi’

Çevrimiçi söyleşi: ‘İskendername’ye Özgün Bir Osmanlı Katkısı: Ahmedi’nin İskender ve Kaydafe Hikâyesi’

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün (İAE) düzenlediği “Hafıza-i Beşer Konuşmaları” kapsamında Edhem Eldem’in gerçekleştireceği “İskendername’ye Özgün Bir Osmanlı Katkısı: Ahmedi’nin İskender ve Kaydafe Hikâyesi” başlıklı söyleşi, 8 Mayıs Cuma günü saat 18.00’de İAE’nin YouTube kanalında canlı yayımlanacak.

İAE, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Elyazması Koleksiyonu’ndan zengin bir seçkinin yer aldığı “Hafıza-i Beşer: Osmanlı Yazmalarından Hikâyeler” sergisi kapsamında Osmanlı yazma kültürünün farklı izdüşümlerine odaklanan “Hafıza-i Beşer Konuşmaları” düzenliyor.

Osmanlı tarihi profesörü Edhem Eldem, söyleşisinde, yakın zamanda yayımlanacak olan “Türk ve Osmanlı geleneğinde İskender ile Kaydafe ya da İskender Destanı’nın yeniden yazımı” (Alexandre et Candace dans la tradition Turque et Ottomane, ou la réécriture du Roman d’Alexandre)  adlı makalesini temel alacak. Konuşmada Ahmedi’nin “İskerdername” adlı eserinin önceki ve sonraki versiyonlarına odaklanılacak. Farklı bir açıdan incelenecek olan eserin Osmanlı kültüründeki yerine ve günümüze kadar nasıl korunduğuna da değinilecek.

Enstüti, söyleşiyi şöyle tanıtıyor:

“Ahmedi’nin, 14. yüzyılın sonunda kaleme aldığı ‘İskendername’ adlı eserinde, Firdevsi’nin ‘Şehname’si ile Nizami’nin ‘İskendername’si ve dolaylı olarak MS 3. yüzyıla kadar çeşitli dillerde örneklerine rastlanan ‘İskender Destanı’ndan (Alexander Romance) esinlendiği biliniyor. Eserin öncüllerinde rastlanmayan ve Ahmedi’ye özgün bir yaratıcılığın eseri olduğu anlaşılan unsurlar ise bu destanı daha farklı bir gözle incelemeye değer kılıyor. Konuşmasında bu noktaları detaylıca inceleyecek olan Edhem Eldem, Ahmedi’nin eserindeki en belirgin farkın, Kraliçe Kandake/Kaydafe ile İskender’in hikâyesi olduğuna dikkat çekiyor. Bütün İskender destanlarında mutlu bir sonu olan bu hikâye, ilk defa Ahmedi’nin eserinde Kaydafe’nin yok olduğu bir felaketle bitiyor. Konuşmada, hikâyenin Ahmedi’den önce ve sonraki halleri incelenerek bu değişik versiyonun nasıl ortaya çıktığı paylaşılacak ve ardından, Osmanlı kültüründe nasıl yer edinip 20. yüzyıla kadar korunduğu aktarılacak.”

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Elyazması Koleksiyonu açık erişimde

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Elyazması Kolesiyonu’ndaki eserlerin tamamı çevrimiçi erişime açıldı.

2007 yılında Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü tarafından satın alınan koleksiyon 626 cilt ve 1311 eserden oluşuyor.

Osmanlı entelektüel, sosyal ve kültürel hayatının farklı unsurlarına dair zengin kaynaklar sunan koleksiyona şuradan erişilebilir.

 

Kaynak: Kültür Servisi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM