Afyon Kültür Sanat
Hoşgeldiniz

 • DOLAR
  $4.105,4700
 • EURO
  $1,0993
 • ALTIN
  $62.627,4300
 • BIST
  1,1624
CUMHURİYET ÖZGÜRLÜKTÜR!

CUMHURİYET ÖZGÜRLÜKTÜR!

CUMHURİYET ÖZGÜRLÜKTÜR!

Tam da bu yüzden 100. yılını da sağlıkla kutlamak istiyorum tabi.
Cumhuriyet bayram gibi yaşanacak şekilde.
Daha fazlasını da ömrüm elverdiğince.

Cumhuriyet Özgürlüktür dedim başlıkta. Hangi Cumhuriyet özgürlüktür sorusunun yanıtı ülkemiz yurttaşları için toplumsal ana belgemiz anayasamızın değiştirilmesi teklif dahi edilemez diye dördüncü maddesiyle değiştirilemez hükmü pekiştirilen ilk üç maddesinde yazılı olan var oluş ve yönetim şeklidir.

Herkesin ezbere bildiği varsayılan ancak yine de özü nedir diye sorulduğunda ‘körlerin fil tarif edişi‘ deyiminde olduğu gibi işine gelmeyen kısmı atlayıp aktardığı ilk dört madde aşağıda yazılı olduğu gibidir, onları gerçek anlamına vara vara okumanın tam zamanıdır.

Çünkü Cumhuriyet’in ilânının yıldönümünde merhaba diyen bir gazetenin okuru bu tarihte ifade edilen merhabanın “davranın, sahip çıkın, sahip çıkalım hep birlikte” demek istediği ilkeleri bilerek, anlayarak, anlatacak bir sevinçle başlamalıdır güne.

“I. Devletin şekli

MADDE 1. – Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

 1. Cumhuriyetin nitelikleri

MADDE 2, – Türkiye Cumhuriyeti toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

III. Devletin bütünlüğü, resmî dili, bayrağı, millî marşı ve başkenti

MADDE 3. – Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.

Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.

Millî marşı İstiklal Marşı’dır.

Başkenti Ankara’dır.

 1. Değiştirilemeyecek hükümler

MADDE 4. – Anayasanın birinci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, ikinci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve üçüncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.”

Tekrar tekrar okunarak özüne, ruhuna işlenmesi gerekli maddeleri okuyup anlayan yurttaş daha sonra en azından her yıl bu haftanın tümünü laik cumhuriyet yönetimi aslında nedir, bu yönetimin değeri niye bilinmiyor ve nasıl cüret ediliyor onun altını oymaya, kimler ne karşılığı destek oluyor diye düşünerek geçirmeli ve akıl, izan ve vicdan ile sahip çıkmalı yazılı her niteliğine. İkinci maddede tek tek sayılan o niteliklerin ülke yurttaşlarını bir araya getiren ve “Biz Türkiye Cumhuriyeti yurttaşıyız” diye gururla söylenmesini sağlayacak temel değerler olduğunu yüreğinde duyup, duyurmalıdır unutan ya da gafletle uykuda olan yurttaşlarımıza.

Türkiye Cumhuriyeti devleti “Ulusal Bayramlar ve Genel Tatiller” hakkındaki kanunun ilk maddesinde de aynen; “1923 yılında Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim günü Ulusal Bayramdır. Türkiye’nin içinde ve dışında Devlet adına yalnız bugün tören yapılır. Bayram 28 Ekim günü saat 13.00‘ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder.” diyerek bugünü hem bayram ilan edip hem bayram olarak kutlama hem de tatil yaparak bu kutlamalara gereğince katılımı sağlamayı amaçlamıştır.

Küçük çocuklarımız aynı bizlerin küçükken yaptığı gibi daha ilkokul sırasında öğrenip, sevsin ve sahip çıksın, büyüdükçe de tüm niteliklerine sahip çıkarak korusun diye tüm okullarda bu kutlamalar değişik içeriklerle ancak çoğu kez şiir okunarak bütünlenen törenler yapılır.

Hepimiz zamanında bu törende bir şiir okumanın gururunu yaşamak ve sonraki yıllarda değerli bir anı olarak saklamak için ailemizden, büyüklerimizden yardım istedik, okul ya da halk kütüphanelerine koştuk “Cumhuriyet Bayramı kutlamasında okumak için bir şiir bulmam gerek, kimsenin bilmediği, az bilinen ama çok güzel olsun” dediğimiz şiirler için.
Günümüzde sanal dünyada internet bağı olan bir aygıtın klavyesine bir tık mesafede olan şiirler çok elbette. Çocuklar kendileri bile buluyor, bizden çok daha becerikliler üstelik bu teknikte…

Ben şimdi artık doktora yapan bir yurtsever genç olan oğlum özellikle ilkokulun her yılında yaklaşan özel güne şiir ya da yazı gerekli diye yardım istediğinde verecek bir şiir buldum yüreğimde, ona özeldi, çok gururla götürdü ödevini ertesi güne.
Sizler için tekrar paylaşıyorum şiir arayan çocuklar varsa şiirsiz kalmasın diye bundan sekiz yıl önce yazdığım YAŞASIN CUMHURİYET başlıklı şiirimi, ben çocuğuma vermek isterim diyen herkes alabilsin diye.
Şiirim geleceğimizin umudu çocuklarımıza armağan olsun.

Biz elimizden geldiğince yaşatıyoruz, çocuklarımız ve çocukları ve çocukları… da sonsuza kadar, en az bizim kadar Cumhuriyet’le nefes alsın, Cumhuriyet’le yaşasın ve hepimize kutlu olsun bayramımız

“CUMHURİYETİ YAŞATMAK ÖDEVDİR, TEMBELLİK VE İHMAL YAPILAMAZ, BU GÖREVDEN KAÇILAMAZ!” demeliyiz hepimiz.

Cumhuriyetin kuruluşu  ile elinden alındığını bildiği ve insanı birey değil, yurttaş değil ümmet ve kul kılan o köhne zihniyeti etkin kılmak için cumhuriyetle bireyliğe kavuşan insanına baskılar uygulayan ve bu baskıların yasal dayanaklarını oluşturarak Cumhuriyet ve Atatürk ile hesaplaşmasını tamamlamaya çalışan birileri hiç tükenmedi ve kimi zaman da sayıları artıyor her nedense!

Ama bu Cumhuriyet kolay kurulmadı, insanlar birey olduklarını ve insan yerine konulduklarını ilk kez Cumhuriyet rejimi ile anladı.

Cumhuriyeti yıkmak için her fırsatı kullananlar gün gün kazanımları ile sarhoş olmakta.
Onları bu sarhoşluktan ayıltmak ve yıkamayacaklarını kafalarına sokmak gerek.
Çünkü biz henüz ölmedik.

Doksan yedi yıl önce atalarımız biz bağımsız bir ülkede, bağımsız yurttaşlar olarak yaşayabilelim diye canlarından, kanlarından, yaşamlarından olarak işgalden kurtardıkları bu vatanda Cumhuriyeti ilan ettiler.
O nedenle biz Cumhuriyet rejiminde yaşamanın güzelliği kadar değerini de biliyoruz.
Onların emeklerini heba etmemek ve kalıtlarını yaşatmak borcumuzdur.

Bu borcu ödeyebilmek için Cumhuriyeti yaşatacağız.
Yaşatacağız ki çocuklarımız da torunlarımız da onların torunlarının torunları da görsün.
Yoklarla yola çıkılıp bağımsızlık bilinci ile var edilen Cumhuriyeti onlar da yaşayabilsinler.

Mucizeydi başarılabilmesi, ama başarıldı, örnek olsun zorluklara karşı.

Yaşasın, var olsun ve kutlu olsun Cumhuriyet!
Yaşasın, var olsun, kutlu olsun en güzel bayram!

YAŞASIN CUMHURİYET

Sonsuz olsun Cumhuriyet
Hep var olsun var olası.
Onunla geldi hürriyet
Kutlu olsun hepimize.

Yaşasın ve yaşansın hep
Hürriyet içinde kalsın.
Güzelim cennet ülkemiz
Cumhuriyet’le emanet.

Bayram yalnız buna denir
Unutmasın tüm aymazlar.
Hesap sorar unutandan
Toprakta yatan atası.

Gebze, 28.10.2020, Ünsal Çankaya.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ünsal çankaya
İlginizi Çekebilir
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

 1. Her Cumhuriyet bayramımızda seslice okunacak güzel bir yazı. Finaldeki şiir ise ezberlenecek kalitede…
  Ünsal Çankaya Hanım’lar cumhuriyetimizin yetiştirdiği değerli kadınlar olarak kalmıyor, Kara Fatma’ların, Nene Hatun’ların… günümüzdeki sesi, ruhu oluyorlar…
  Cumhuriyetimizi hep birlikte el ele yaşatacağız… Söz veriyoruz!
  Kutlu olsun!

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM