Afyon Kültür Sanat
Hoşgeldiniz

 • DOLAR
  $4.092,5100
 • EURO
  $1,1008
 • ALTIN
  $62.811,4800
 • BIST
  1,1626
“Efsane İstanbul” Sergisi Çevrim İçi Erişime Açıldı

“Efsane İstanbul” Sergisi Çevrim İçi Erişime Açıldı

Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), 5 Haziran – 26 Eylül 2010 arasında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen “Efsane İstanbul: Bizantion’dan İstanbul’a – Bir Başkentin 8000 Yılı” sergisini digitalSSM’nin kaynaklarıyla çevrim içinde sanatseverlerin erişimine açtı.

Müze, geçmiş sergilerinden zengin içerikleri kapsamlı seçkilerle dijital kanallarında paylaşıma açmaya devam ediyor. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın iş birliğiyle ve Sabancı Holding’in sponsorluğunda düzenlenen sergi, Bizantion’dan Nea Roma’ya, Konstantinopolis’ten İstanbul’a; Bizans ve Osmanlı imparatorluklarına başkentlik yapmış kentin 8000 yıllık görkemli tarihine ışık tutarken; ticaret, hediye ve 4. Haçlı Seferi’nde olduğu gibi yağma yoluyla çeşitli ülkelere dağılmış hazineleri yüzyıllar sonra ilk kez bir araya getirmişti. Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İtalya, Katar, Macaristan, Portekiz, Rusya ve Yunanistan’ın önde gelen 39 müzesi ile Türkiye’den 19 müzenin yanı sıra özel koleksiyonlardan seçilen bu objeler, gündelik hayattan savaşlara, ekonomiden kutsal mekânlara, İstanbul’un 8000 yıllık geçmişini her yönüyle yansıtmıştı.

Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer, serginin Bizans bölümünü düzenleyen Yar. Doç. Dr. Koray Durak ve hazırlık sürecinden itibaren sergiye destek olan Prof. Dr. Mehmet Özdoğan ile Prof. Dr. Brigitte Pitarakis’la yapılan video röportajlar da dijital ortama taşındı.

DigitalSSM arşiv kaynaklarıyla hazırlanan “Efsane İstanbul: Bizantion’dan İstanbul’a – Bir Başkentin 8000 Yılı” sergisine ve röportajlara çevrim içi olarak SSM web sitesi, sosyal medya hesapları ile YouTube kanalından erişilebilir.

 

Kaynak: Artful Living

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM