Afyon Kültür Sanat
Hoşgeldiniz

 • DOLAR
  $3.210,8000
 • EURO
  $0,7558
 • ALTIN
  $42.112,1800
 • BIST
  1,1411
Eski Fotoğraflarda İnsanlar Neden Hiç Gülümsemiyor?

Eski Fotoğraflarda İnsanlar Neden Hiç Gülümsemiyor?

Günümüzün bol gülümsemeli fotoğraflarının aksine, fotoğrafın yeni olduğu eski zamanlarda insanların neredeyse hiç gülümsemediğini görüyoruz. Peki neden?

eski fotoğraflara baktığımız zaman genellikle donuk bir ifade ile bakan insanlar görürüz. yani eskiden insanlar fotoğraf çektirirken gülümsemiyordu. ama şimdi ise tam tersi, herkes fotoğraf çekerken gülümsüyor. bunun çok ilginç nedenleri var.

1. eski fotoğraf teknolojisinde pozlama uzun sürüyordu. o yüzden insanların sürekli gülümsemeleri rahatsızlık verici olurdu.

 

2. fotoğraf çektirmek çok pahalı idi.

çektirebilenler ise, hayatlarında bu şansı sadece bir defa yakalıyordu. o yüzden bu anı ciddi ve vakur olarak ölümsüzleştirmek istemişler.

3. fotoğraf sanatı, resim sanatından etkilendiği için, bir insanın donmuş haldeki sunumu olarak görülüyordu.

ayrıca ölüm sonrası fotoğrafçılığı o zamanlarda yaygın olup insanlar ölü gibi poz vermeye şartlanmıştır.

4. geçmiş yüzyıllarda gülümsemek, şimdiki anlamından farklı olarak fakirlik, delilik, basitlik ve sarhoşluk göstergesi idi.

hatta aslında komik bir insan olan mark twain çektirdiği fotoğraflarda ciddi bir yüz ifadesi takınmıştır ve sacramento daily union’a yazdığı bir mektupta, fotoğraf önemli bir belge olduğunu ve sonsuza kadar aptalca bir gülümseme ile sabit kalmak istemediğini iletmiştir.

günümüzde ise gülümsemek mutluluk ve refah ile eşleştirilmektedir. ayrıca artık fotoğraf çok ucuz ve yaygın, insanlar her halini çekinmeden kayıt edebilmektedir.
Kaynak: Ekşi Şeyler

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM