Afyon Kültür Sanat
Hoşgeldiniz

 • DOLAR
  $4.082,0200
 • EURO
  $1,1001
 • ALTIN
  $62.906,2700
 • BIST
  1,1638
İçeriden Dışarıya

İçeriden Dışarıya

Altyazı Fasikül’ün yeni video serisiyle evden sokağa, bugünden geçmişe, içeriden dışarıya bakıyoruz.

Fasikül’ün çağrısıyla sinemacıların salgın sürecinde ürettikleri kısa videolar her salı saat 18:00’de Altyazı’nın Youtube kanalından yayınlanacak.

Covid-19 salgını önlemleri kapsamında imkânı olan herkesin evlerine kapandığı bugünlerde, hem evde kalma deneyimlerini üreterek geçirmek isteyenler için hem de evde kalma lüksü olmayanların hikâyelerini anlatmak; evden sokağa, dışarıya, hayata yeni bir gözle bakabilmek için Altyazı Fasikül olarak belgesel ve video ile uğraşan sinemacılarla iletişime geçip İçeriden Dışarıya (Looking Outside) adlı bu video serisini tasarladık.

Çağrıyı yaparken aklımızda, Chantal Akerman’ın ev içi ve kişisel olanı feminist bir perspektifle kayda geçirme denemelerinden, Cafer Panahi gibi ev hapsindeyken film üretmeye devam etme pratiklerine, sinema tarihinin farklı dönemlerinden farklı örnekler vardı. Kirsten Johnson’un Kamerainsan (Cameraperson, 2016) filminde yaptığı gibi, bugüne kadar yapılan işlerin artakalanlarından masaüstünde gerçekleştirilebilen filmlere ya da ‘buluntu film’e, deneysel sinemanın video-günlük ya da video-mektup gibi formlarına, farklı film üretme biçimlerine yeni bir gözle bakmanın zamanı olduğunu düşündük. Ve ötesini beraber düşünmenin, kurgulamanın…

Değişen zaman algısından, sokağın ve kentin dönüşümüne; sokakta olmaya mecbur olanların hikâyelerinden içeride olmaya mecbur olanların hikâyelerine, iletişim teknolojilerinin büründüğü yeni hâllerden karantina altında görülen rüyalara birçok farklı veçheden bugünlere bakan bu kısa video seçkisinin, bugünden geçmişe ve olası geleceklere bakmak, elimizdeki malzemeleri yeniden kurgulamak için bir vesile olacağını umuyoruz. İçinden geçtiğimiz bu sürecin kişisel olduğu kadar birbiriyle diyalog içerisinde olan kolektif bir arşivini oluşturmak; hep birlikte yeni üretim pratikleri üzerine düşünmek için seçkimizi sizlerle paylaşıyoruz.

Her Salı saat 18:00’de Altyazı’nın Youtube kanalından İçeriden Dışarıya video serisinden bir filmi yayınlayacağız. Kimilerinin ardından üreticileriyle söyleşiler gerçekleştirecek, umuyoruz filmler biriktikçe aralarında başlayan diyalog üzerine hep beraber düşüneceğiz.

 

Kaynak: Altyazı Fasikül – Senem Aytaç & Fırat Yücel

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Sanat Sinema

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM