Afyon Kültür Sanat
Hoşgeldiniz

 • DOLAR
  $4.082,0200
 • EURO
  $1,1001
 • ALTIN
  $62.906,2700
 • BIST
  1,1638
İstanbul Tasarım Bienali’nden Açık Çağrı

İstanbul Tasarım Bienali’nden Açık Çağrı

İstanbul Tasarım Bienali, Center for Arts, Design, and Social Research ortaklığı ile sosyal, ekonomik ve çoğunlukla çevresel dirençlilik için yeni araçlar ve sistemler oluşturmak amacıyla jeopolitiğin etkin olarak inceleneceği “Dirençliliği Tasarlamak” isimli bir araştırma programı düzenliyor. Program kapsamında ikisi ABD’den, ikisi Türkiye’den olmak üzere, dört kadın tasarımcı, küratör, araştırmacı ve düşünür bir araya gelip çalışmalar yapacak.

“Dirençliliği Tasarlamak” isimli programın amacı bir yandan kadınların, beyaz-olmayanların, LGBTİ+ bireylerin tüm dünyada maruz kaldığı baskıyla çevrenin uğradığı tahribat arasındaki bağlantıyı araştırırken, bir yandan da tasarımın hem yeni süreçler hem de sosyal, politik ve ekolojik çabalardan filizlenen küresel değişiklikler başlatma potansiyelini ortaya çıkarmak. Program, tasarım alanında yalnızca ekolojik değil aynı zamanda mekânsal, politik ve toplumsal dönüşümlere de yol açabilecek kolektif araştırma metodolojilerini, dayanışma ve sorumluluk biçimlerini canlandırmayı hedefliyor.

ABD ve Türkiye’den tasarımcı, sanatçı, yazar, küratör, araştırmacı ve akademisyen gibi çeşitli alanlarda çalışan kadın pratikçi ve düşünürler programa 28 Nisan 23:00’e kadar başvurabilecek. Başvurular İstanbul Tasarım Bienali Direktörü Deniz Ova, sosyolog, sanat tarihçisi, araştırmacı Pelin Tan ve Center for Arts, Design and Social Research Araştırma Programları Direktörü Dalida María Benfield’dan oluşan kurul tarafından değerlendirilecek. Bu değerlendirme sonucunda Türkiye’den ve ABD’den ikişer kadın katılımcı seçilecek.

Araştırma projeleri, İstanbul Tasarım Bienali’nin desteğiyle, araştırmacıların kendi aralarında yapacakları düzenli dijital toplantılarla ve değerlendirme kurulunun yönlendirmeleriyle zenginleşerek mayıs ayından başlayarak ekim ayına kadar devam edecek. Programın sonunda, seçilen araştırma projeleri, İstanbul Tasarım Bienali tarafından yeni bir kamusal araştırma alanı olarak tasarlanacak bir dijital arşivde sergilenecek. Bunun yanı sıra denemeler ve görsel araştırmalar içeren bir dijital yayın da oluşturulacak. Seçilen 4 katılımcı 8 Mayıs’ta açıklanacak ve araştırma projelerini başlatmaları ve geliştirmeleri için 1.000’er ABD doları destekte bulunulacak.

Program hakkında detaylı bilgiye buradan, başvuru formuna ise buradan ulaşabilirsiniz.

Künye: The Rodina – The Map of Empathic Society Photo by Kayhan Kaygusuz

 

Kaynak: Artful Living

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM