Afyon Kültür Sanat
Hoşgeldiniz

 • DOLAR
  $4.201,2400
 • EURO
  $0,8285
 • ALTIN
  $49.331,3800
 • BIST
  1,1309
Merve Yıldız
Merve Yıldız
merveyldz42@gmail.com
Karantina günlükleri..
 • 0
 • 543
 • 24 Nisan 2020 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
 • +
 • -

Şu günlerde maruz kaldığımız zorunlu karantina günleri ya da başka bir deyişle self-izolasyon…

Dünyayı eve hapseden küçük bir virüs ve herkes

bütün hızıyla yaşamaya devam ederken bir anda gelen o yavaşlama…

Herkes koşturuyor, koşuşturuyor, işlerine yetişiyor, okullara gidiyordu. Ancak aşamalarla hepimiz evlere tıkıldık. Gençliğin bir kısmının görmediği sokağa çıkma yasağı bile yaşıyoruz. Artık acelemiz yok. Çünkü neye yetişeceğiz? Ne zamana yetişeceğiz kimse bilmiyor. Bu bilinmezlik hissi rahatlığını da beraberinde getirdi. Ve soruları elbet.

Bunca zaman bütün koşturmamız gerekli miymiş gerçekten? İnsanlığın bir kısmı dışarı çıkmadan da yaşayabiliyormuş, çalışabiliyormuş meğerse. Nereye kadar gideceğini kimse bilmese de standartlarımızı kısmadan yaşamaya çalışıyoruz.

Ancak asıl sorun evde kalmak değil, evde yaşayabilmek. Her gün sosyal medyada şahit olduğumuz yaşam zorlukları, herkes için evden yaşamaya devam etmenin kolay olmayışı, gençlerin aile feryatları şeklinde uzar liste.

Bu günlerde sosyal medya, insanların aynı evde yaşadığı kişiler hakkında hiç bilgiye sahip olmadığını öğrendi. Şu an hepimiz bir parça sosyallik için bir şeyler feda edebiliriz ama ailemize tahammül etmek o kadar da kolay gelmiyor. Elbette kimse aile olduğu için birbirine mecbur kalmak zorunda değil ama en azından hayatı daha yaşanılabilir yapmak için denemeliyiz.

Bu günler bazı yeni alışkanlıklar ortaya çıkardı. Örneğin ekmek yapanlar, yoga ve pilatese başlayanlar, örgüye merak sapanlar…

Dünya koca bir pilates bağımlısıymış meğer. Herkes pilates yapıyor, yapmayanlar aşağılanıyor, normalde yapıp da şu günlerde bırakanlar da rencide ediliyor. İnsan neden diye sormadan edemiyor.  Şu aralar sahiden zor zamanlar geçiriyoruz. Bunu kolayca algılayamayanlar başkalarını eleştirmekte beis görmüyorlar. Her gün ölüm sayısı sormak, birbirine sarılamamak, aynı evde ayrı odalarda oturmak kolay ve sıradan şeyler değiller ki. Yeni yeni kavramlar var hayatımız da. En büyüğünden en küçüğüne “online eğitim” için bilgisayar başında,  herkes evden çalışıyor, çocuklar yerine polisler sokaklarda şarkı söyleyip dans ediyor. Olağanüstü günlerden geçiyoruz. Bunlara adapte olamamak da oldukça doğal bana kalırsa. Evet bunun için yeni şeyler denemeler, huzuru yogada aramalar, ekmeğin sıcaklığında huzur bulma ümidi bizi biraz olsun hayatta tutan şeyler. Çünkü eski standartlar bizi eskisi gibi mutlu etmiyor. Bir şeyler izlemek, kitap okumak çok zor artık. Ne olacağını bilmediğin bir süreçte odaklanma sağlamak imkansız neredeyse.. Korkuyla, endişeyle yaşamasın zor oluşu gibi. Bugünlerde kimseyi yaptıkları şeyler yüzünden eleştirmemek en doğrusu. Her zamanki gibi. Hayatta kalmaya odaklanmalı, sevdiklerimizi de hayatta tutmak için dikkatli olmalıyız. Dua etmek, yoga yapmak, kahve yapmak ne huzur veriyorsa size onu yapmalı. Başkalarının huzurunu kaçırmadan. En ihtiyacımız olan huzur çünkü. 

Sağlıklı kalın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM