Afyon Kültür Sanat
Hoşgeldiniz

 • DOLAR
  $3.210,8000
 • EURO
  $0,7558
 • ALTIN
  $42.112,1800
 • BIST
  1,1411
Katerina Poladjan’dan Bir Köken Hikâyesi

Katerina Poladjan’dan Bir Köken Hikâyesi

Katerina Poladjan’ın bir kitap restoratörünü Ermenistan’a, ailesinin bugünü ve geçmişiyle ilgili sorulara götüren yolculuğunu anlattığıBana Evimizi Anlat, Anahid, Zehra Aksu Yılmazer’in çevirisiyle Nebula Kitap tarafından yayımlandı.

1915’te Karadeniz kıyısında yaşayan bir Ermeni ailesinin eski aile İncili, iki kardeş Anahid ile Hrant’ın kaçarken yanlarına alabildikleri tek şeydir. Yüz yıl sonra Yerevan’da, kitap restoratörü Helen’e bir İncil emanet edilir. Kitabın sayfalarından birinin kenarına biri “Hrant uyanmak bilmiyor” cümlesini karalamıştır. Bu eski kitabın sırlarıyla birlikte, sürgün olmanın, kaybolmanın, kuşaklar sonra bile yankılanmaya devam eden bir acının hikâyesinin de izini süren Helen, Karadeniz kıyısına ve Ararat’ın öte yakasına doğru bir yolculuğa çıkar.

Poladjan, orijinal adı Hier Sind Löwenolan ve 2019 Alman Kitap Ödülü’ne aday gösterilen Bana Evimizi Anlat, Anahid için Alman Edebiyat Fonu, Berlin Senatosu ve İstanbul’daki Tarabya Kültür Fonu’ndan destek aldı. Tarabya Kültür Akademisi’nde konuk olduğu dönemde Ordu’ya ve Kars’a araştırma amaçlı seyahatler gerçekleştirdi.

“Anahid bayramları anlattı, Ermeni alfabesinin doğumunu kutladıkları yortuyu… Hrant susuyor, sessizce ve öfkeyle ve alnındaki o kırışıklıkla düşünüyordu. Topu topu yedi yıl vardı hatırlaması gereken. Çok sonra, yaşlandıklarında, bir sürü yılı hatırlaması gerekecekti. Ama neyi hatırlayacaklardı? Düşünceleri hatırlayacak mıydı Anahid?””


Fotoğraf: 
 © 2017 Enis Yücel

Kaynak: Artful Living

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM