Afyon Kültür Sanat
Hoşgeldiniz

 • DOLAR
  $2.567,2500
 • EURO
  $0,6377
 • ALTIN
  $36.329,3300
 • BIST
  1,1346
Kavuklu Şevket Çoruh: Kadınlar da kendi aralarında gelenek başlatsın

Kavuklu Şevket Çoruh: Kadınlar da kendi aralarında gelenek başlatsın

Meddahlık simgesi kavuğun altıncı sahibi olan Şevket Çoruh, kavuğun bir kadına verilmesi tartışmasıyla ilgili, “Bu geleneği ben başlatmadım. Bunu bozan insan da ben olmak istemiyorum” diyerek, “Kadınlar da bir komisyon kursunlar, ne bileyim altın yazma diye bir gelenek çıkarsınlar” şeklinde konuştu.

Zamanında meddahlık geleneğinin bir simgesi olarak Kel Hasan Efendi’den İsmail Hakkı Dümbüllü’ye devredilen, 1968’de Dümbüllü’den Münir Özkul’a, 1989’da ise Özkul’dan Ferhan Şensoy’a, daha sonra Rasim Öztekin’e geçen kavuk, Öztekin’in sağlığı nedeniyle doktorlar sahneye çıkmasına izin verilmeyince kısa zamanda Şevket Çoruh’a teslim edildi.

“BU GELENEĞİ BEN BAŞLATMADIM”

 

Altıncı Kavuklu Şevket Çoruh, “Kavuk bir kadına verilemez miydi” tartışmaları hakkında Milliyet’ten Asu Maro’ya konuşarak şunları söyledi:

“Bunu hak eden birçok kadın oyuncumuz var ve çok yetenekliler, çok acayipler, inanılmazlar ama bu geleneği ben başlatmadım. Bunu bozan insan da ben olmak istemiyorum. Şunu teklif ediyorum; Türkiye’nin çok usta komedyen kadınları var. Çok yetenekli ablalarımız; Perran Kutman, Demet Akbağ, Yasemin Yalçın, yeni arkadaşlarımız… Onlar da bir komisyon kursunlar, ne bileyim altın yazma diye bir gelenek çıkarsınlar. Perran Abla birine fularını versin, öyle olsun. Niye kadına verilmesin? Bilmiyorum, nasıl sorabilirim Kel Hasan Efendi’ye bunu yani?”

 

Kaynak: NTV

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM