Afyon Kültür Sanat
Hoşgeldiniz

 • DOLAR
  $3.215,4300
 • EURO
  $0,7603
 • ALTIN
  $42.179,1000
 • BIST
  1,1410
Londra’da Ağaçlara Yerleştirilen Kuş Evleri

Londra’da Ağaçlara Yerleştirilen Kuş Evleri

London Fieldworks, “Spontaneous City in the Tree of Heaven” isimli ağaçların gövdesine yerleştirilen bir dizi kuş evi çalışmasına hayat verdi ve bu sayede şehrin sanat ve mimari dokusuyla doğal yaşamı iç içe geçirdi.

Çam ağacından yapılan kuş evleri, yaban arısı yuvaları ve mantar gibi ağaçların gövdesinde büyüyen birçok doğal unsurun yerleşkesini akıllara getiriyor ve böylelikle onlar için hazırlanan bu özel ev dizilerini ortaya çıkarıyor. Her biri geçici olarak Londra’daki çeşitli parklara yerleştirilen çalışmalar, bölgenin kendine özgü benzersiz mimari geçmişini sanatseverlere yeniden hatırlatıyor ve onlar için özel anlamlar ifade ediyor.

Şehir dokusunu ön plana çıkaran bir yapıda oluşturulan kuş evlerinin yaratıcısı olan London Fieldworks, Bruce Gilchrist ve Jo Joelson tarafından kurulan bir disiplinlerarası sanat pratiği. Sanatçılar tarafından oluşturulan bu hassas kreasyon, Birleşik Krallık’ta birçok bölgeye yerleştirildi ve Nottinghamshire’ın yanı sıra Londra’daki birçok ağaca da konumlandırıldı.

“Spontaneous City in the Tree of Heaven”, Londra’nın yakınlarındaki cennet ağaçlarına (ailanthus altissima) iki özel yerleştirme kuruyor. Bunlardan ilki, şehrin doğusundaki Duncan Terrace Gardens’taki Gürcü şehir evlerini 1960’ların sosyal konutlarıyla birleştiren çevre mimarisini yansıtıyor. İkincisi ise batıdaki Cremorne Gardens’taki parkın bitişiğinde yer alan “dünyanın son arazisi”ni yansıtıyor. Her iki çalışma da kuşlar için özel olarak hazırlanan kutulardan yola çıkılarak oluşturuldu.

Orijinal olarak 2011 yılında bir tasarım haftası için yaratılan “Spontane City: Clerkenwell”, ilk kez St. James Kilisesi’nin bahçelerine kuruldu. Bu “mikro evler kümesi”, bölgenin hâlâ devam eden “soylulaştırma” çabalarını ve 12. ile 15. yüzyıl başlarından kalma tarihi dini temelleri de yansıtıyor.

​Kaynak: Designboom

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM