Afyon Kültür Sanat
Hoşgeldiniz

 • DOLAR
  $3.187,1600
 • EURO
  $0,7495
 • ALTIN
  $42.428,5400
 • BIST
  1,1358
Sakıp Sabancı Müzesi’nden “Hattatların Pîri: Şeyh Hamdullah” Konuşması

Sakıp Sabancı Müzesi’nden “Hattatların Pîri: Şeyh Hamdullah” Konuşması

Sakıp Sabancı Müzesi’nde (SSM) sergilenmeye devam eden “Ölümünün 500. Yılında Şeyh Hamdullah” başlıklı sergi çerçevesinde Prof. Uğur Derman’ın katılımıyla “Hattatların Pîri: Şeyh Hamdullah” konulu bir çevrim içi konuşma gerçekleştirilecek. Konuşmada dinleyiciler “hattatların pîri”, “hattatların kutbu”, “hattatların kıblesi” unvanlarıyla bilinen ve Osmanlı hat ekolünün kurucusu kabul edilen Şeyh Hamdullah’ın dünyasını keşfetme fırsatı yakalayacaklar.

15. yüzyılın ikinci yarısı ve 16. yüzyılın ilk yarısında üretilmiş nadir el yazması kitaplar, Kuran-ı Kerim nüshaları, kıtalar ve albümlerden oluşan “Ölümünün 500. Yılında Şeyh Hamdullah” sergisi 31 Mart’a kadar ziyaret edilebilecek. SSM koleksiyonunun yanı sıra, İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Sadberk Hanım Müzesi, Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı Ekrem Hakkı Ayverdi Koleksiyonu’ndan eserlerin de yer aldığı sergide, Topkapı Sarayı Müzesi, Süleymaniye Kütüphanesi, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi, Dallas Museum of Art ve Hannover Kestner Museum’dan sanatçıya ait eserler, dijital bir yerleştirme ile sanatseverlerle buluşuyor. Osmanlı hat sanatının yaşayan önemli isimlerinden ve usta bir hattat olmanın yanı sıra sayısız araştırma, kitap ve konferansı bulunan Prof. Uğur Derman’ın yapacağı konuşma 18 Şubat 16.00-17.00 saatleri arasında çevrim içi olarak izlenebilecek.

Prof. Uğur Derman’ın çevrim içi olarak gerçekleştireceği “Hattatların Pîri: Şeyh Hamdullah” konulu etkinliğe katılmak için buradan kayıt yaptırabilirsiniz.

 

Kaynak: Artful Living

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM