Afyon Kültür Sanat
Hoşgeldiniz

 • DOLAR
  $4.191,1600
 • EURO
  $0,8241
 • ALTIN
  $49.071,1600
 • BIST
  1,1309
Türkiye’nin İlk Kadın Yönetmenlerinden Sunar Kural Aytuna Hayatını Kaybetti

Türkiye’nin İlk Kadın Yönetmenlerinden Sunar Kural Aytuna Hayatını Kaybetti

1996 yılında televizyon için çektiği Deniz Bekliyordu filmiyle Türkiye’nin ilk kadın yönetmenlerinden biri olan Sunar Kural Aytuna, uzun zamandır tedavi gördüğü kanser nedeniyle hayatını kaybetti.

Gazeteci kimliğiyle tanınmasının yanı sıra; üyesi olduğu Çağdaş Gazeteciler Derneği’nde önemli çalışmalar yürüten, aynı zamanda Yusuf Ziya Ortaç, Ziya Osman Saba, Ahmet Rasim, Cemal Nadir Güler, Sanatımızdan Portreler: Lütfi Ömer Akad, Dağa Tırmanan Kent gibi TRT için çektiği belgesellerle bilinen Sunar Kural Aytuna, 1990 yılında Ömer Lütfi Akad’ın yanında yönetmen yardımcılığı yaptığı Dört Mevsim İstanbul belgesel dizisiyle adından söz ettirdi.

Aynı zamanda sektörde yapımcı olarak varlık gösteren Aytuna, Türkiye sinemasındaki asıl çıkışını 1996 yılında televizyon için çektiği Deniz Bekliyordu isimli filmle yaptı. İlk uzun metrajını çeken Aytuna, senaryosunu Mehmet Tekirdağ ile birlikte yazdığı bu filmle Türkiye’nin ilk kadın yönetmenlerinden biri olarak Türkiye sinemasında bir fark yarattı.

Türkiye’nin İlk Kadın Yönetmenlerinden Sunar Kural Aytuna Kanser Nedeniyle Hayatını Kaybetti

Fikret Kuşkan, Ayşegül Aldinç, Nilüfer Açıkalın gibi önemli isimlerin kadrosunda yer aldığı Deniz Bekliyordu filmi, izleyiciyi Bozcaada’ta davet ediyor ve bir babanın oğluyla birlikte 12 yıl sonra yaşadığı adaya geri dönmesiyle yaşanan olayları konu alıyor.

Deniz Bekliyordu’dan sonra sinema ve televizyon sektöründen uzaklaşıp, TRT’den emekli olan ve köşe yazıları kaleme alan Aytuna, 2017 yılında “Soğan Öldü Yaşasın Yemek” isimli bir yemek kitabı yazdı. Uzun süredir kanser tedavisi gören Sunar Kural Aytuna 66 yaşında hayatını kaybetti.

Kaynak: BirGünKamera Arkası

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM