Afyon Kültür Sanat
Hoşgeldiniz

 • DOLAR
  $4.191,1600
 • EURO
  $0,8241
 • ALTIN
  $49.071,1600
 • BIST
  1,1309
Yeşilçam’ın iyi kalpli kötü adamı: Sümer Tilmaç

Yeşilçam’ın iyi kalpli kötü adamı: Sümer Tilmaç

Kariyeri boyunca Ayhan Işık, Aliye Rona, Kemal Sunal, Cüneyt Arkın, Adile Naşit ve Hulusi Kentmen gibi ünlü isimlerle aynı sahneyi paylaşan Sümer Tilmaç, vefatının 5. yılında yad ediliyor.

Reis Bey, Kuruluş Osmancık, Süper Baba ve Osmanlı Cumhuriyeti adlı yapımlardaki rolleriyle Türk sinemasının unutulmaz isimleri arasına giren Sümer Tilmaç, canlandırdığı karakterlerle izleyicilerin gönlünde yer edindi. Başarılı karakter oyuncusu, 15 Temmuz 1948’de Malatya’da dünyaya geldi. Giritli bir memur baba ile Türkmenistan göçmeni memur bir annenin çocuğu olan Tilmaç, 1964’te Arena Tiyatrosu’nda oyunculuğa başladı.

MÜNİR ÖZKUL VE GAZANFER ÖZCAN’IN ÖĞRENCİSİ

İstanbul Belediye Konservatuvarı’ndan 1968’de mezun olan sanatçı, Münir Özkul ve Gazanfer Özcan’ın öğrencisi olarak yetişti ve kariyeri boyunca Türk tiyatrosu ve sinemasının sevilen isimleriyle aynı sahnede buluştu.

Yaptığı bir açıklamada anne ve babasının da tiyatroya çok meraklı olduğunu aktaran Tilmaç, “Her yerde mutlaka bir oyun oynuyorlardı. Annem bana hamileyken ben sahneye çıkmışım. O yüzden sahne hayatım biraz daha fazla” ifadelerini kullanmıştı.

 63 TİYATRO ESERİNDE OYNADI

Sümer Tilmaç, yaşamı boyunca 63 tiyatro oyununda sahne aldı. Sadık Şendil tarafından yazılan Yedi Kocalı Hürmüz eserinde de rol alan usta oyuncu, yine Şendil’in kaleme aldığı Kanlı Nigar oyununda ise başrolleri Münir Özkul ve Altan Karındaş ile paylaştı.

“Oyunculuk konusunda en fazla etkilendiğim kişi Münir Özkul oldu” diyen Tilmaç, televizyonun hayatın içine girmesiyle sinema ve televizyonda da görünmeye başladı. Sanatçı, televizyonun ilk çıktığı yıllarla ilgili hatıralarını şu sözlerle aktarmıştı: “1960’lı yıllarda Çalışma Bakanlığı bizi Almanya’ya göndermişti. Biz o zamanlar televizyonu filmlerde görüyorduk. Otel lobisinde rengarenk bir televizyon, akvaryum gibi. Dokuz kişi karşısına oturduk. İlk defa televizyonla karşılaşıyoruz. Fakat bizim anlayamadığımız tuhaflıklar vardı. Meğerse bir Alman, arkamızdan elinde kumandayla kanal değiştiriyormuş. Bu durumda Kızılderili kabilesi gibi televizyonun içine düştük. Daha sonra bu işi yapmaya başladık.”

SÜPER BABA İLE DİKKAT ÇEKTİ 

Sanatçı, 1993-1997 arasında Türkiye’de büyük beğeniyle izlenen Süper Baba dizisinde Şevket Altuğ ile birlikte aldığı rolle dikkati çekti. Tilmaç ayrıca Reis Bey, Kuruluş Osmancık, Osmanlı Cumhuriyeti, Meraklı Köfteci, Vatandaş Rıza, Ah Güzel İstanbul, Gırgıriye, Kılıbık, Damga, Acı Dünyalar, Kahpe Bizans, Hemşo ve Çakallarla Dans adlı yapımların da aralarında bulunduğu 210’dan fazla film ve dizide rol aldı.

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU ÖDÜLÜ

Karaoğlan adlı televizyon dizisinde de oynayan sanatçı, Son filmindeki rolüyle 2002’de verilen 7. Sadri Alışık Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü aldı. Kendi yazdığı Ispanaktan Nağmeler adlı film için 2005’te yönetmen koltuğuna oturan usta oyuncu, filmin başrolünü de kendisi üstlendi.

KALBİNE YENİLDİ

Sümer Tilmaç, 2010’da vizyona giren, Murat Şeker’in yönetmenliğini üstlendiği Çakallarla Dans’ın ardından aralarında İkizler Firarda, Şenlikname: Bir İstanbul Masalı, Pak Panter’in de olduğu filmlerde rol aldı. Sanatçı vefat ettiği yıl ise Polis Akademisi: Alaturka ile Zilin Sesi filmleri için kamera karşısına geçti. Katıldığı bir düğünde geçirdiği kalp krizi sonucu 12 Haziran 2015’te hayatını kaybeden sanatçının cenazesi Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi. Usta oyuncunun kardeşi Ata Tilmaç da Almanya’da geçirdiği kalp krizi sonucu 2007’de hayata veda etmişti.

SÜMERCE OYUNUNDA YAŞAMINI ANLATTI

Hayat hikayesini eğlenceli bir dille kaleme alan Tilmaç, vefatından kısa bir süre önce, Sümerce adlı komedi oyununu sanatseverlerle buluşturdu. Sahnedeki 50. yılını Sümerce ile kutlayan sanatçı, oyuna ilişkin şu değerlendirmeyi yapmıştı: “Anılar, yaşanmışlıklar enteresan. Bir şeyler kötüymüş gibi yaşanıyor fakat aradan zaman geçtiğinde mizah oluyor. Bizim de öyle oldu. Bir zamanlar meşakkat diye yapılan her şeyi, bugün bakıldığında aradan geçen zaman içinde çok başka noktalarda düşünmeye başlıyorsunuz. O da çok güzel oluyor.”

 “BU İŞİ YAPMAYA GELENLERDENİZ”

Tilmaç kendisine hep, “Anılarını yazar mısın?” diye sorulduğunu aktararak, “Ben de onlara hep şöyle bir cevap verdim: ‘Yazmak yerine sahnede bunu anlatmak istiyorum.’ İyi ki de öyle demişim, iyi ki de öyle yapmışım” demişti. Karakter oyuncusu olarak canlandırdığı her rolle akıllarda yer edinen sanatçı, katıldığı bir televizyon programında ise oyunculuğun emek işi olduğuna işaret ederek şunları kaydetmişti: “Benim de hoşuma giden, unutamadığım filmler hangileri diye sorduklarında, ‘Para alamadığım filmler.’ diyorum. Bizim kaderimizde böyle bir şeyler var. Biz bu işten para kazanmaya değil, bu işi yapmaya gelenlerdeniz. Bunu da yüreklilikle söylüyorum. Tabii ki hayatımızı idame ettirmek anlamında para kazandığımız işler de oluyor.”

150’YE YAKIN DİZİ VE FİLMDE ROL ALDI

Tony Curtis ve Anthony Quinn ile Paralı Askerler isimli filmde de rol alan sanatçı, “Almanların, İtalyanların, Fransızların filmlerinde oynadım. Biraz beynelmilel bir halimiz var. Uluslararası başarının bize bir şey katacağını düşünüyorum” değerlendirmesinde bulunmuştu. Başarılı oyuncu, vefat edene dek 150’ye yakın dizi ve filmde rol aldı.

 

Kaynak: NTV Kültür Sanat

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM