Afyon Kültür Sanat
Hoşgeldiniz

 • DOLAR
  $3.135,5300
 • EURO
  $0,7415
 • ALTIN
  $42.021,3900
 • BIST
  1,1339
“Yetmez Ama Yasa”

“Yetmez Ama Yasa”

Bağımsız Tiyatro Birliği’nden Kımız Bozkır, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile çeşitli tiyatro temsilcileri arasında yürütülen görüşmelerde gündeme gelen “Tiyatro Yasası” üzerine bir açıklama yaptı. Açıklamayı okurlarımız ve kamuoyu ile paylaşıyoruz:

Yasa tartışılmasına bu aşamada güvenli bakmadık hiç ve halen öyle. Olmayan şey yasa değil uygulama, anayasa maddelerimiz zaten bizlere destek için zorunluluklar getirmiş uygulama yapılmıyor.

Devlet desteği (maddi nakit anlamında) 1980’lerden sonra girmiş tiyatroların hayatına ama, daha önceleri yüksek olmayan vergiler ve sanata sağlanan olanaklar daha fazla, hâlâ bile var ama uygulanmıyor…

Bir kere “sanatçılar, yazarlar, gazeteciler, aydınlar ve bilim insanları düşündükleri uyguladıkları ve yazdıklarında özgürdür” diyor anayasa ve desteklenmeleri gerektiğini belirtiyor…

Ama biz olanın değerini ve uygulanma koşullarını zorlamadan hep yeni bir şeyleri kazanım sanıyoruz ve de kaybeden oluyoruz. Üstelik bu özel (pandemi) durumda tiyatrolara diğer ülkeler gibi biletleri üzerinden destek olunmalıydı.

Amatörler ve gönüllüler çok önemlidir tiyatro için dışlanmamalı idiler.  Vergi sigorta borçları düzenlenebilirdi. Ama görünen o ki TÜSAK‘tan hayata geçemeyenler hayata geçirilecek ve üstelik bunu bizzat tiyatrocular istemiş olacaklar.

Sinema gibi bir yasa” dendiğinde hemen aklımıza sinemacıların geçen yıl tüm itirazlarına karşın geçen yasa geliyor…. “Komisyon kararı olmayan filmler dolaşıma giremez” gibi bir madde bağımsız yönetmenlerin elini kolunu bağlar. Bunlar sanatta kabul edilemez işlerdir.

Ayrıca tüm tiyatro örgütleri bu görüşmelerde olamıyor; duruşu net olanların haberi bile olmuyor. Olmak istemeyenlerimiz de var çünkü, tam da sinema yasasında ve öncesi TÜSAK görüşmelerinde yaşananlar çok yeni ve akıllarda.

Ayrıca, 10 kişi ile zaten göreceli olan sanat için söz söylenemez. Bu durumda konuyla ilgili anti tezleri savunanlar ya görmezden gelinir ya da oldu bittiye getirilir. Ha niye bu kadar önyargı derseniz, yaşanan örnekler ortada ve de en yenisi sinema yasası

Tüm bu koşullarda insanlara maddi ne verilirse verilsin, geri dönülmez uygulamalara yol açılır. Bunun da  adı da “tiyatrocular istedi” olacaksa biz istemediğimizi ve arkadaşlarımızın bu dayatmasına da “yetmez ama yasa” dediğimizi  belirtiyoruz.

KIMIZ BOZKIR / BAĞIMSIZ TİYATRO BİRLİĞİ

 

Kaynak: Tiyatro Dergisi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM