Afyon Kültür Sanat
Hoşgeldiniz

 • DOLAR
  $3.135,5300
 • EURO
  $0,7415
 • ALTIN
  $42.021,3900
 • BIST
  1,1339
Zaman Nedir?

Zaman Nedir?

Aslı Işıksal, tüm dünyanın aynı anda deneyimlediği bir sürecin yarattığı etkiyi zaman ve eylemlilik kavramları üzerinden ele aldığı “Sıkıştır ve Duraklat / Zip & Pause” başlıklı kişisel sergisi ile 21 Kasım’dan itibaren Krank Art Gallery’de sanatseverlerle buluşacak.

Zamanın ne’liği üzerine yeniden düşündüren “Sıkıştır ve Duratlat” sergisinde Aslı Işıksal, zihinsel ve fiziksel olarak içeriye çekilmek durumunda kaldığımız ve belirsizliğin hâkim olduğu bu zaman dilimini, durup, gözlemlemek için bir fırsat olarak değerlendiriyor. İnsan eylemliliğinin, her koşulda merkezde olmasına daha fazla direnemeyen doğanın, hareket alanımızı kısıtlaması ile bir tür sıkışma duygusu yarattığına dikkatimizi çekmek isteyen sergisinde sanatçı, zorunlu olarak eylemsizlik haline geçtiğimiz şu günlerde, hareketin ve nesnenin olmadığı bir koşulda zamanda asılı kalmış varlıklara dönüşümümüzü mercek altına alıyor.

Serginin merkezinde yer alan üç boyutlu baskı üzeri plastik kaplama tekniği ile yapılan gerçek boyutlu insan figürü, Goya’nın “Aklın uykusu canavarlar doğurur” adlı gravüründen yola çıkarak gerçekleştiriliyor. Sanatçının, kâğıt üzerine mürekkeple gerçekleştirilmiş yangın diptiğine, bu yangına aldırış etmeden uyumaya devam eden, kendi iradesinden çıkan sessizliği ile üç boyutlu baskı figürler eşlik ediyor. Kâğıt üzerine çivi bant ve iple oluşturduğu bir diğer enstalasyonu ile sanatçı, insanın eylemsizliği ile zamanda asılı kalma halini betimlerken, insanın dünyaya çakılı olma gerçeğini minimalist bir üslupla dile getiriyor. İçeriden küçük ekranlar aracılığıyla doğayı anlamaya çalışma deneyimimizden yola çıkarak oluşturulan “Sıkıştır ve Duraklat” sergisi, sadece bu iki durumun yarattığı atmosfer ile değil, aynı zamanda yavaş yavaş çözülme hâli ile de ilgileniyor.

Aslı Işıksal’ın “Sıkıştır ve Duraklat / Zip & Pause” başlıklı sergisini 21 Kasım – 9 Ocak tarihleri arasında Krank Art Gallery’de ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Kaynak: Artful Living 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM