Afyon Kültür Sanat
Hoşgeldiniz

 • DOLAR
  $2.543,9200
 • EURO
  $0,6411
 • ALTIN
  $36.237,8200
 • BIST
  1,1346
Zeynep Dadak ve Deniz Tortum’un Yeni Filmleri 19. DokuFest’te İzleyici ile Buluşacak

Zeynep Dadak ve Deniz Tortum’un Yeni Filmleri 19. DokuFest’te İzleyici ile Buluşacak

Zeynep Dadak imzalı Ah Gözel İstanbul ve Deniz Tortum’un yeni filmi Maddenin Halleri, 7-15 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek 19. DokuFest’te izleyici ile buluşacak.

Her yıl pek çok farklı ülkeden kısa ve uzun metraj filmleri Kosova’da bir araya getirerek yılın önemli sinema etkinliklerinden birine vesile olan DokuFest, bu yıl pandemi nedeniyle her yılki hâliyle düzenlenemeyecek olsa da yine yeni filmleri sinemaseverler ile buluşturacak. Festival, 7-15 Ağustos tarihleri arasında online olarak gerçekleştirilecek. Filmler Festival Scope ve Shift72 işbirliğiyle hazırlanan online platformda izleyici ile buluşacak.

19. DokuFest’te, 51 ülkeden 90 film yer alıyor. Festivalde izleyici ile buluşacak bu filmler arasında Zeynep Dadak imzalı Ah Gözel İstanbul ve Deniz Tortum‘un yeni filmi Maddenin Halleri de yer alıyor. Her iki film de festivalin Balkan Belgeselleri – Balkan Dox bölümünde gösterilecek.

Zeynep Dadak İmzalı Ah Gözel İstanbul, Festival Yolculuğuna 19. DokuFest’te Başlıyor

2013 yapımı Mavi Dalga filmiyle adından övgüyle söz ettiren Zeynep Dadak’ın yeni filmi Ah Gözel İstanbul, 17. yüzyılda yaşamış Eremya Çelebi Kömürciyan’ın “17. Asırda İstanbul Tarihi” eserinden ilham alan deneysel bir belgesel. Günümüz İstanbul’unu mesken tutan film, Kömürciyan’ın bakmak, görmek ve izlemek konseptleriyle ilişkisini irdeliyor. Kömürciyan, 17. Asırda İstanbul Tarihi kitabında okuyucuyla adeta elinde bir kamera varmış gibi konuşuyor. Kömürciyan’ın bu sinematik bakışı modern İstanbul’a çevrilince, ortaya bu yaşlı şehrin çok katmanlı bir tablosu çıkıyor.

Florent Herry‘nin görüntü yönetmeni koltuğuna oturduğu filmin kurgusunda Eytan İpeker‘in imzası bulunuyor. Filmin müziklerini ise Erdem Helvacıoğlu yaptı.

Anadolu Turnesi ve Sel Yatağı gibi özgün işlere imza atan Deniz Tortum’un yeni filmi Maddenin Halleri ise serbest yapılı bir belgesel olarak tanımlanıyor. Belgesel, dünya prömiyerini bu yılın başında Rotterdam Film Festivali‘nin Bright Future bölümünde yaptı.

Deniz Tortum yeni filminde kamerasını doğduğu ve babasının yıllardır çalıştığı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne çeviriyor. Film, yıkılması gündemde olan bu eski hastanenin ölümle yaşamın birbirine karıştığı atmosferine odaklanıyor. Bir an hastasına tahlil sonuçlarını profesyonelce açıklayan bir doktor, bir an sonra hastasının yanında gördüğü şiir kitabını yüksek sesle okuyor. Hastane koridorlarında ölümle yaşam, neşeyle keder, şiirle ihtilaf birbirine karışıyor.

Istos film, Yumurta Yapım, Beatrice Films ve Institute of Time imzası taşıyan filmin yapımcılığını Anna Maria Aslanoğlu, Öykü Canlı, Aslı Erdem ve Fırat Sezgin üstleniyor. Deniz Tortum’un aynı zamanda görüntü yönetmeni koltuğuna da oturduğu filmin kurgusunda Sercan Sezgin‘in imzası bulunuyor. Filmin müzikleri ise Alican Çamcı ve Moondog‘a ait.

Kaynak: DokuFest

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM